Best Viewed With Any Browser - Najlepiej przeglądać jakąkolwiek przeglądarką

Ostatnia modyfikacja: 26 Kwietnia, 1998

Uwaga: Ta strona zaosała napisana przez Cari D. Burstein w celu wyrażenia sentymentu dla kampanii "Najlepiej przeglądać jakąkolwiek przeglądarką". Jeśli trafiłeś tutaj ze strony na której umieszczony był tekst lub logo "Best Viewed With Any Browser", oznacza to, że autor tamtej strony popiera nas i czynnie uczastniczy w zniechęcaniu do projektowania stron WWW dla określonej przegladarki. Jeśli chcesz przyłączyć sie do kampani lub dowiedzieć czegoś więcej, przeczytaj poniższe informacje .

"Każdy kto umieszcza na swojej stronie napis 'Tę stronę najlepiej oglądać przeglądarką X' jest osobą, która tęskni za czasami kiedy nie było jeszcze WWW i prawie niemożliwe było przeczytanie dokumentu napisanego na innym komputerze, innym edytorem tekstu lub dokumentu z innej sieci ."
  -- Tim Berners-Lee, Technology Review, July 1996

Jeśli czytasz tę stronę, oznacza to prawdopodobnie, że zaciekawił cię przycisk "Best Viewed With Any Browser" na stronie z której przyszedłeś. Oto moje wyjaśnienie. Jestem bardzo nieszczęśliwy z powodu trendu panującego wśród autorów stron WWW, którzy projektują je dla konkretnych przeglądarek i ignorują ludzi, którzy używają innych. Szczególnie denerwujące jest odwiedzanie stron, których wręcz nie można przeglądać dopóki nie ma się Netscape'a lub Internet Explorer'a. Równie denerwujące jest przeglądanie stron, które wprawdzie można oglądać różnymi przeglądarkami, ale wyglądają one dużo gorzej jeśli używamy tych "innych" (np tekstowych) , które nie potrafią zinterpretować większości tagów na tych stronach.

Chciałbym zmienić ten trend. Wiem, że sam nie mogę zmienić calej sieci, ale liczy się każda, nawet mała próba. A to jest mój głos za nizależną od platform i przeglądarek siecią WWW. Umieściłem więc na swojej stronie przycisk "Best Viewed With Any Browser", aby podkreślić to, że staram się stworzyć ją tak aby można była ją oglądać różnymi przeglądarkami i żeby we wszystkich była tak samo funkcjonalna. Niektóre strony i tak będą wyglądały gorzej w niektórych przeglądarkach, ale powinno się je dać oglądac każda przeglądarką. Staram się używać rozszerzeń konkretnych przeglądarek tylko wtedy gdy istnieje jakiś uzasadniony powód, np: mapy, ramki, Java itp. Staram się jednak dać z siebie wszystko aby wspomagać w tych wypadkach inne przeglądarki. Jeśli coś nie bedzie działało w Twojej przeglądarce wyslij mi list (proszę dokładnie opisać problem podać przeglądarke, której używasz) a ja postaram się to naprawić.

Napisz do mnie jeśli masz jakieś pytania, sugestie lub komentarze campaign AT anybrowser DOT org.

Zapraszam wszystkich do przyłączenia się do kampanii i umieszczenia na swoich stronach logo kampanii. W tym celu została stworzona strona na której umieściłem logo stworzone przez innych uczestników kampanii. Jeśli masz ochote i chciałbyś stworzyć swoje wlasne logo zachęcam i zapraszam do przysłania go. Jeśli umieścisz logo kampanii na twojej stronie to proszę cię abyś umieścił "pod nim" link'a do tej strony. Jeśli jednak nie chcesz, to też jest ok.

Tu znajduje się odpowiedni kawałek kodu HTML, który możesz umieścić na swojej stronie (oczywiście po odpowiednim zmodyfikowaniu):

<p><a href="http://www.anybrowser.org/campaign/"> <img src="scieżka-do-grafiki/nazwa-logo" width="szerokość-obrazka-w-punktach" height="wysokość-obrazka-w-punktach" alt="Best Viewed With Any Browser" /></a></p>

Uwaga: Możesz wybrać któryś z obrazków na stronie Any Browser Graphics i skopiować go do siebie.

Jeśli nie chcesz umieszczać grafiki na swojej stronie ale chciałbyś, żeby ludzie wiedzieli, że twoja strona jest stworzona dla każdej przeglądarki, możesz umieścić następujacy tekst: "Best Viewed With Any Browser" albo "Viewable With Your Favorite Browser" bądz jakimkolwiek innym tekstem informujacym o tym. Było by bardzo dobrze gdybyś umieścił również link do tej strony - dzięki temu ludzie będą mogli dowiedzieć się więcej o naszej kampanii.

Jeśli zamierzasz stworzyć stronę dla każdej przeglądarki to istnieją dwa powody dla którch warto umieścić logo i/lub tekst na twojej stronie:

  • Niech kazdy odwiedzający wie, że sie starasz aby każdy mogł ogladać twoją stronę
  • Zachecasz w ten sposób innych to takiego tworzenia stron

Stworzyłem stronę Accessible Site Design Guide na której omówiłem dostępności stron dla różnych przeglądarek. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym czegoś więcej przeczytaj ją i/lub inne strony wymienione niżej.

Jeśli spotkasz stronę którą "ciężko" się ogląda twoją przeglądarką możesz wysłać tem list zachęcający ich do zmiany tego. Tu znajduje sie przykładowy list.

Mam nadzieje, że przyłączys sie do kampanii zniechęcającej do tworzenia stron dla jednej przeglądarki.

Tłumaczenie: Stefan Batory